Könyvajánló

Túrázás témában sajnos nincs túl nagy választék a magyar nyelvű irodalmak terén. A megjelenő könyvek többsége inkább hegymászás, vagy magashegyi túrázással foglalkozik, aminek valljuk be Magyarországon nem sok hasznát vesszük. Természetesen ezek is lehetnek hasznos könyvek, amiből pár fortélyt el is sajátíthatunk, de összességében nem nyújtanak túlságosan sokat az átlag hazai túrázóknak. Ebben a rovatban első sorban olyan könyveket szeretnék bemutatni, melyek magyarországi túrákkal foglalkoznak, hazai túraútvonalakt mutatnak be, vagy éppen a hazai túrázáshoz adnak általános tippeket.
A lista szubjektív és a teljesség igénye nélkül született. Természetesen csak olyan könyvekről tudok nyilatkozni, amit magam is olvastam, így ha egy könyv nem szerepelne esetleg a listán, akkor az nem azt jelenti, hogy tartom sokra, csupán csak nem olvastam (még).

1. Barangolások a Mecsekben - Müller Nándor (2009)

Személyes nagy kedvencem Müller Nándor "Barangolások a Mecsekben" című könyve, ami 2009-ben jelent meg egy több részes sorozat első köteteként. Gyönyörű szép fotókkal tarkított könyvben szemléletes túraleírásokon keresztül barangolhatjuk be az egész Mecseket széltében és hosszában. Olykor a sorokat olvasva az embernek szinte kedve támad azonnal megragadni a túrazsákot és nekivágni a hegyeknek.
A szerző egyszerű és logikus felépítést követve veszi sorra a Mecsek népszerű túraútvonalait és érdekesebb látnivalóit. Szerencsésre van belőlük bőven. Három különálló fejezeten keresztül haladhatunk végig szebbnél-szebb tájakat megismerve. Az egyszerű rövid sétáktól kiindulva a 10-20 kilométeres kirándulásokon át egészen a hosszú távú bakancsos túrákig mindenki kedve és igénye szerint megtalálhatja a számára leginkább megfelelő túrát.
Müller Nándor maga is aktív természetjáró, aki már számtalanszor bejárta a Mecsek minden szegletét. A könyvében ajánlott túrák összeállításán is érezhető a Mecsek iránti rajongása. Még a legismertebb túraútvonalakat is képes olyan szenvedéllyel bemutatni, rengeteg új információval és saját tapasztalattal kiegészítve, hogy az olvasást egyszerűen nem lehet megunni, a huszadik túraleírást is épp olyan érdeklődéssel olvastam mint az elsőt.
Minden túra ismertetése szemléletes és minden apró részletre kiterjedő, én személy szerint különösen igényestek találtam a leírásokat. Minden esetben az ajánlott túra címe alatt fel van tüntetve címszavakban az útvonal (ahogy az a teljesítménytúráknál is szokás), színes piktogramokkal a túra jelzései, valamint a túra becsült össztávja és ideje. A leírások megkezdése előtt még minden esetben megközelíthetőségről is olvashatunk pár szót, majd végül ezt követi az egy-két oldalas tényleges ismertetés. Ha mindez még mindig nem lenne elég, akkor a részletes leírások mellett - a bemutatott helytől függően - rengeteg hasznos plusz információval lát el bennünket a szerző, például: helyi mondák, nyitva tartások, szálláslehetőségek, internet elérhetőségek....stb. A beszámolók igényességét tovább növeli, hogy minden egyes leírás máshol nem látható, saját készítésű színes fotókkal van illusztrálva.
Végül talán ami a legnagyobb erőssége a könyvnek, hogy ezek a túrák nem csak papíron néznek ki jól, magam is több túrát bejártam már a könyv alapján és bizton állíthatom logikusan megkomponált, jól felépített túrákat mutat be a szerző, a lehető legtöbbet nyújtva a Mecsekből. Ideális alapanyag ahhoz, hogy a "mecseki túrák bibliája" legyen, mindenkinek csak ajánlani tudom!

2. Barangolások a Zselicben - Müller Nándor (2013)

Nagy várakozással vettem kezembe a "Barangolások" sorozat második kötetét, ami 4 évvel az első rész megjelenését követően került a boltokba!  A Mecsek hegyeit magunk mögött hagyva ezúttal a Zselic vadregényes dombságai felé vesszük az irányt. Müller Nándor legújabb könyvében a tőle megszokott igényességgel gyűjtötte össze a Zselic legcsodálatosabb tájait átszelő túraútvonalakat. A "Barangolások a Mecsekben"-re jellemző magas színvonalon, remekül összeállított túrák, gyönyörű fotók és megannyi háttér információ szerepel a mostani kötetében is. Az ember szinte nem is gondolná, hogy egy dombvidék is ennyi szépséget rejtegethet.
A könyv sorait olvasva szinte süt róluk, hogy a szerző e vidék szerelmese. A túraleírások  részletesek, és igen szemléletesek, olyan író tollából származnak aki valóban bejárta a Zselci minden szegletét, ismeri a legeldugottabb kis falvakat is. Egy igazi természetjáró osztja meg velünk személyes tapasztalatait.
Csak úgy, mint a mecseki túrák ismertetésénél, itt is az egyszerű rövid sétáktól, a kicsit hosszabb kirándulásokon át egészen a nagy, akár több napos túrákig szinte minden megtalálható. Összesen 650 kilométernyi túraútvonal leírását olvashatjuk: 19 séta, 22 kirándulás és 9 bakancsos túra eloszlásában. Életkortól és edzettségi állapottól függően mindenki találhat magának tartalmas túrákat, a túrázással még csak most ismerkedők számára a könyv eleje még néhány hasznos tanácsot is tartalmaz.
Müller Nándor nagyon érzékletesen képes átadni a Zselic magával ragadó hangulatát. Minden egyes túraleírást követően szinte késztetés érez az olvasó, hogy rögtön felkerekedjen és maga is részese lehessen az elmesélt élményeknek. Az érzést csak fokozzák a szöveges leírásokat kiegészítendő szebbnél-szebb képek, melyeket csodálva egyik ámulatból a másikba esünk. Gazdagsága olykor már a legszebb albumokéval vetekszik. Azonban, ha nem is áll módunkban a Zselici-dombság bejárására, még akkor is bizton állíthatom, hogy túrakönyveink közt előkelő helyet fog elfoglalni a "Barangolások a Zselicben", hiszen mint ismeretterjesztő könyv és mint esztétikai élmény sem utolsó.

3. Magyarország legszebb túraútvonalai - Nagy Balázs (szerk.) (2010)

A teljes magyar nyelvű irodalmat tekintve talán a legátfogóbb alkotás túrakönyvek terén. Az igen vaskos kiadványban mintegy 400 oldalnyi túraleírás szerepel az ország szinte minden pontjáról. A Kőszegi-hegységtől egészen az Aggteleki karsztig összesen 17 hegységen keresztül kalauzolnak el bennünket a szerzők a legváltozatosabb túraútvonalakon. Mivel azonban tényleg rengeteg helyet érint a könyv, így sajnos nincs mód belemerülni oly részletesen az adott tájegységbe és annak minden egyes eldugott kis zugát bemutatni, ehelyett inkább minden hegységből 2-3 túrát kiválasztva, de azt annál részletesebben bemutatva ismerhetjük meg az országot. Szerintem ezzel nincs is probléma, a könyv így elősegíti, hogy ne csak egy helyre specializálódjunk, hanem szélesítve látókörünket remek alternatívákat kínál az ország más pontjairól is. Első sorban azoknak nyújt 100%-os élményt, aki egész Magyarországot szeretnék nyakukba venni és van is rá lehetőségük, hogy felkeressék a bemutatott túrahelyeket.
A túraleírásokat tekintve rendkívül igényes alkotás, az összeállítások mögött láthatóan komoly szakértelem rejlik. Sokszor egy geográfus leíró részletességével szemléljük a vidéket és olyan dolgokról kapunk átfogó leírást, mint a hegységet alkotó kőzetek keletkezése, vagy éppen a különböző morfológia formák. Az egyes túraleírások minden esetben részletes ismertetővel kezdődnek, amiből minden fontosabb információt megtudhatunk az adott túráról, úgy mint távolság, szintemelkedés, menetidő, jelzés…stb. Ezt követi a több oldalas, minden részletre kitérő útvonal leírás rengeteg plusz érdekességgel és háttér információval kiegészítve. Gyönyörű fényképes illusztrációkkal tarkított leírások hűen tükrözik az adott vidék jellemző vonásait. Igaz a képek között található néhány kevésbé éles, gyengébb minőségű is, de összességébe véve abszolút élvezetessé teszik a könyv olvasását és sokat adnak annak értékéhez. A túraleírások végén egy kissé kezdetlegesnek tűnő térképen az útvonalterv is látható. Nekem kissé puritánnak tűnik ez a megoldás a könyv egészének igényességéhez viszonyítva. A célnak ugyan kiválóan megfelel, hiszen feltünteti a túra jelzéseit, viszont többek között se szintvonal, sem magassági értékek, sem kapcsolódó jelzések nincsenek feltüntetve. Néhány apróbb hibájától eltekintve azonban szerintem minden elismerés kijár a könyvnek és méltán foglalhatja el helyét a túrázással kapcsolatos alapkönyvek között.

4. Magyarország hagyományőrző túraútvonalai - Nagy Balázs (szerk.) (2013)

A Nagy Balázs által szerkesztett „Magyarország hagyományőrző túraútvonalai” című kiadvány 2013-ban került a könyvesboltok polcaira. A nagy sikerű túrázók nagykönyve sorozat negyedik kötete sorrendben a „Magyarország legszebb túraútvonalai” „Erdély legszebb túraútvonalai” és „Magyarország csodálatos túraútvonalai” című könyveket követte a sorban. A mostani kötet fő témája a természetjárás mellett a hagyományőrzés. Nem csupán egy adott tájegység természeti kincseinek a bemutatás a cél, hanem emellett fontos szerephez jut az táj és az ott élők történelme, kultúrája és szokásai is. Összesen 24 gyalogos, 6 biciklis és 2 lovas túrán keresztül nyílik lehetőségünk megismerni Magyarország természeti és kulturális sokszínűségét: Széchenyi nyomába eredhetünk Nagycenk körül, végvári várak között barangolhatunk a Tapolcai-medencében, a bányászmúlttal ismerkedhetünk meg a Gerecsében, vagy éppen pincesorok között kalandozhatunk a Bükkben. Sok remek alternatíva közül válogathatunk.
A szemléletes és részletes túraleírásokat olvasva szinte már a terepen érzi magát az olvasó, igen élvezetes olvasmány. Persze a legjobb, ha az útvonalak bejárására is lehetőségünk van. Erre egy egyszerű, átlagos túrázónak azonban nincs sok lehetősége szerintem, első sorban a Balaton-felvidék és a főváros környékén élőknek nyílik nagyobb lehetőségük a felsorolt túrák teljesítésére, mivel főleg e két területre koncentrálódnak a bemutatások. Ez sajnos a gyakorlati értékéből sokat levon.
A leírások egyéb iránt tényleg jók (hozzák a korábbi kötetek színvonalát), rengeteg háttér információt kapunk útravalóul, de sajnos a sorozat korábbi részeinek gyermekbetegségeit továbbra sem sikerült kiküszöbölni. A kiváló túraleírásokhoz továbbra is gyenge minőségű térképet mellékeltek és helyenként gyenge minőségű fotók is bekerültek a kiadványba.
Tényleg szép és mutatós kiadvány foghatunk a kezünkben, de valahogy mégis hiányérzetem van. Nálam összességében a  „Magyarország legszebb túraútvonalai” viszonyítva kicsit gyengébb kiadás. Nem olyan átfogó és egész országra kiterjedő (pl.: a Dél-Dunántúlról mindössze 1 gyalogos túra van, a Zselicből). Első sorban azoknak ajánlanám inkább, akinek sokat utazva ténylegesen is lehetőségük van bejárni a bemutatott útvonalakat, egyébiránt csupán "csak" olvasni egy adott helyről nem nyújt akkora élményt. 

5. Magyar zarándokút útikalauz - Bognár Rudolf és Rumi Imre (2012)

Bognár Rudolf és Rumi Imre szerzőpáros tollából megszületett „Magyar Zarándokút útikalauz” egy különleges kiadvány, mely estében nem a megszokott értelemben vett túrakönyvről beszélhetünk. 2011-ben egyedülálló országos kezdeményezés követően létrejött útvonal, a híres El Camino mintájára megvalósult Magyar zarándokúttal ismerkedhetünk meg tüzetesebben. Az Esztergomtól Máriagyűdig húzódó mintegy 420 kilométeres (alternatív útvonalakkal 600 km) távon végighaladva, betekintést nyerhetünk a zarándok életmódba, egy vallásos ember szemén keresztül ismerhetjük országunkat. A könyv túlnyomó részt túraleírás, de ugyan úgy olvashatunk benne a zarándokút kialakulásának történetéről, a szervezők kezdeti tapasztalatairól és hasznos útravalóval látják el a zarándokokat/túrázókat.
Összesen 16 főbb és további 5 alternatív szakaszon keresztül ismerkedünk meg a teljes útvonallal. Ez esetben az útvonalleírásokat nem a korábban bemutatott túrakönyvek részletességével taglalja a szerző, viszont a mellékelt igényes, színes térképekkel együtt érthető és könnyen követhető. A könyvet használva útmutatásul mindenki számára könnyen bejárhatóak az egyes szakaszok.
A könyv első sorban, de nem csupán csak a zarándokoknak szól. Zarándokútról lévén szó az útvonalleírás vallásos töltetű ugyanakkor minden egyes olvasót arra sarkall, hogy a hétköznapokból kiszakadva kerekedjünk fel és ismerjük meg gyönyörű hazánkat. Nagyobb hangsúlyt kapnak a kiadványban az egyházi kötődésű helyek, műemlékek, épületek és romok, de így számos olyan rejtett kincsre bukkanhatunk, amiről a hétköznapi túrázók nagy valószínűséggel egyéb iránt nem szereznek tudomást. Akik inkább a sportteljesítményt, a túrázás élményét keresik az útvonal teljesítésében, vagy csupán csak az országot járva szeretnének megismerkedni annak lenyűgözően szép vidékeivel, azok számára is rendkívül hasznos olvasmány a könyv. Minden, az útvonal által érintett településről, annak történelméről rengeteg plusz információt tudhatunk meg, így mielőtt felkeresnénk az adott helyet tájékozódhatunk, hogy mit is érdemes feltétlenül felkeresnünk ott jártunkkor. A leírásokat szép fotóillusztrációk teszik még élvezetesebbé.
Úgy gondolom, hogy a „Magyar Zarándokút útikalauz” zarándokolni vágyók számára és a túrázás szerelmeseinek egyaránt értékes olvasmány. A 420 kilométeres útvonal - vagy csupán bizonyos szakaszainak - leküzdése egyaránt jelent lelki és fizikai erőpróbát is, amelyhez kiváló útmutatóul szolgál a könyv.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése